Amerisolar AS-6M144-HC-450W
New photovoltaic panels 450 Wp from manufacturer Amerisolar – model AS-6M-144-HC.
Pickup available from warehouse in Bratislava.
excl. VAT. (23 %)
Item number
47830 (227 views)
Availability 100 pcs / from immediatly
Minimum Order Quantity
100 pcs
Registered since 21.02.2026
Category Solar Panel / Crystalline / Mono
Description
Parameters:
  • Silver anodized aluminum frame, 40 mm
  • Cables with MC4 connectors
  • 18-year warranty on materials and workmanship
  • 30-year performance warranty
Technical specifications:
  • Maximum power (Pmax): 450 W
  • Maximum power current (Imp): 10.77 A
  • Voltage at maximum power (Vmp): 41.8 V
  • Open circuit voltage (Voc): 50.2 V
  • Short circuit current (Isc): 11.28 A
  • Number of cells: 144
  • Dimensions: 2108 × 1048 × 40 mm
  • Cables: 4 mm², length 300 mm
  • Weight: 24 kg
  • Quantity per pallet: 31 or 34 pcs
General information
Manufacturer Amerisolar
Type Amerisolar AS-6M144-HC-450W
Category Mono
Kind Remaining stock
Condition New
Age 3 years
Spare part No
Details
Nominal capacity 450 Wp
MPP current 10.77 A
MPP voltage 41.8 V
Short circuit current 11.28 A
Open circuit voltage 50.2 V
Max. Voltage 1500 V
Lenght 2108 mm
Width 1048 mm
Depth 40 mm
Weight 24 kg
Frame Silver
Sales options
Price WP 0.1
Price List
Please note: Die Mindestbestellmenge beträgt 100 Pieces, Mindermengen können angefragt werden.
excl. VAT. (23 %)