Solar Panel / Poly / Trina Solar - TSM-270-PD05
Solar Panel
Trina Solar
TSM-270-PD05
Trina 270W modules, NEW, still perfectly packaged in their boxes,
received under warranty from Trina Solar (December 2022),  ...
excl. VAT. (22 %)
Item number
47402 (1328 views)
Availability 90 pcs / from immediatly
Minimum Order Quantity
30 pcs
Registered since 24.03.2026
Category Solar Panel / Crystalline / Poly
Description
General information
Manufacturer Trina Solar
Type TSM-270-PD05
Category Poly
Kind New products
Condition New
Age New
Spare part Yes
Details
Nominal capacity 270 Wp
MPP current 8.73 A
MPP voltage 30.9 V
Short circuit current 9.22 A
Open circuit voltage 37.9 V
Max. Voltage 1000 V
Lenght 1650 mm
Width 992 mm
Depth mm
Weight 19 kg
Sales options
Price WP 0.888889
Price List
excl. VAT. (22 %)
Payment:
Advance Payment, Bill,
Payment method:
Transfer,
Downloadable documents
File name File type
datasheet Trina 270 ... pdf
These could also be interesting:
Similar Performance
AxSun Solar
AX M-60 260Wp Black
5.0
Canadian Solar
CS6P-265P
5.0
Heckert Solar
NeMo 2.0 60 M275 24 B ...
Winaico
WSP-275M6 PERC
0.0
Same Manufacturer
Trina Solar
TSM-270-PD05 270Wp
TSM-275PD05 275Wp
HoneyM TSM-265 DC05A. ...
TSM-275-PD05
Similar Price Wp
Astronergy / Chint Solar
CHSM6610M(BL)-250
Bosch Solar
Bosch Solar Module c- ...
0.0
TSM 210 DC80
SunTechnics
STM 220 FWS
Description
General information
Manufacturer Trina Solar
Type TSM-270-PD05
Category Poly
Kind New products
Condition New
Age New
Spare part Yes
Details
Nominal capacity 270 Wp
MPP current 8.73 A
MPP voltage 30.9 V
Short circuit current 9.22 A
Open circuit voltage 37.9 V
Max. Voltage 1000 V
Lenght 1650 mm
Width 992 mm
Depth mm
Weight 19 kg
Sales options
Price WP 0.888889
Seller Contact Information
z
Company name
Name of the provider
Street Address
Zip / City
Phone
Email
Website
Product Location
Street Address via ancarano
Zip / City 60020 / Sirolo
Country Italy
Price List
excl. VAT. (22 %)