Inverter / String / SMA - SB2.5-1VL-40
Inverter
SMA
SB2.5-1VL-40
  • SMA Sunny Boy 2.5 available.
  • New in the box and unused.
  • Can be picked up or delivered
  • With invoice
  • Fo ...
This offer is directed to tradepersons only
Item number
45617 (3611 views)
Availability 62 pcs / from immediatly
Business provider
Approved vendor
Registered since 14.05.2023
Category Inverter / String
Description
The best solution for small PV installations
The Sunny Boy 1.5 / 2.0 / 2.5 is the perfect inverter for customers with small solar power installations. Due to the wide input voltage range of 80 V to 600 V, this device is versatile, flexible in the choice of solar panels and easy to install due to its low weight. After easy commissioning via WebUI, the Sunny Boy 1.5 / 2.0 / 2.5 is ready for free monitoring via the device's own wireless network or online via the SMA Energy App. The integrated service SMA Smart Connected offers 100% comfort to the installer and the owner of the solar panels. SMA's automatic inverter monitoring analyses the operation of the inverter, reports irregularities and thus ensures minimum downtime.
General information
Manufacturer SMA
Type SB2.5-1VL-40
Category String
Kind New products
Condition New
Age New
Spare part No
Details
AC Nominal Power 2.500 W
MPP Tracker 1 Pcs
Umpp min 280 V
Umpp max 280 V
European Efficiency 96.7 %
Weight 9.2 kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker No
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP
Price List
Payment:
Advance Payment, Bill, Cash payment
Payment method:
Transfer,
Downloadable documents
File name File type
sma-sunny-boy-15 2 pdf
These could also be interesting:
Similar Performance
SMA
Sunny Boy SB2.5-1VL-40
5.0
Ginlong (Solis)
SOL-S6-GR1P-2.5K-M-EU
0.0
SMA SBS25-1VL-10
only visible after login
5.0
Same Manufacturer
SMA SBS25-1VL-10
only visible after login
Similar Price Wp
KOSTAL
PLENTICORE BI 10/26 G1
GoodWe
GoodWe GW4000-SDT-20
0.0
Fronius
FRONIUS Symo 20.0-3-M WEB
KOSTAL
PIKO 20
Description
General information
Manufacturer SMA
Type SB2.5-1VL-40
Category String
Kind New products
Condition New
Age New
Spare part No
Details
AC Nominal Power 2.500 W
MPP Tracker 1 Pcs
Umpp min 280 V
Umpp max 280 V
European Efficiency 96.7 %