Solar Panel / Mono / Phono Solar - PS375M4H-20/UH
Solar Panel
Phono Solar
PS375M4H-20/UH
excl. VAT. (19 %)
Item number
46033 (2652 views)
Availability 14 pcs / from immediatly
Business provider
TOP Seller Approved vendor
Registered since 25.11.2011
Category Solar Panel / Crystalline / Mono
Description
Phono Solar PS300P-20/UM
Phono Solar PS 300P 20UM / Phono Solar PS300 P-20 UM
The Phono Solar PS300P-20/UM is an poly-perc panel with 300Wp
  • * New goods with manufacturer warranty
  • * In original packaging
  • * Delivery or collection by the customer possible
  • * 60 poly-perc-cells
  • * 12-year product warranty
Higher Efficiency = 20W+ higher rated power more than common module
Higher Generation = 3% higher power generation on the same installation
Please note!
General information
Manufacturer Phono Solar
Type PS375M4H-20/UH
Category Mono
Kind Remaining stock
Condition New
Age New
Spare part Yes
Details
Nominal capacity 375 Wp
MPP current 10.89 A
MPP voltage 34.44 V
Short circuit current 11.4 A
Open circuit voltage 41.18 V
Max. Voltage 1500 V
Lenght 1762 mm
Width 1039 mm
Depth 30 mm
Weight 19.8 kg
Frame Silver
Sales options
Price WP 2
Price List
excl. VAT. (19 %)