Solar Panel / Mono / JA Solar - JAM72S30-555/GR ...
Solar Panel
JA Solar
JAM72S30-555/GR 555Wp
excl. VAT. (19 %)
Item number
41249 (6272 views)
Availability 2 pcs / from immediatly
Business provider
TOP Seller Approved vendor
Registered since 25.11.2011
Category Solar Panel / Crystalline / Mono
Description
Ja Solar JAM72S30-540/MR 540Wp
The JaSolar JA72S30-540 / MR is a monocrystalline solar module with 540Wp
* New goods with a guarantee from the manufacturer
* Replacement module for existing systems for claims settlement in insurance cases!
* Price is per module
* Delivery or collection possible
Please note!
General information
Manufacturer JA Solar
Type JAM72S30-555/GR 555Wp
Category Mono
Kind New products
Condition New
Age New
Spare part Yes
Details
Nominal capacity 555 Wp
MPP current 13.18 A
MPP voltage 42.11 V
Short circuit current 14.07 A
Open circuit voltage 50.02 V
Max. Voltage 1500 V
Lenght 2278 mm
Width 1134 mm
Depth 30 mm
Weight 27.8 kg
Frame Silver
Backside White
Sales options
Price WP 2
Price List
excl. VAT. (19 %)