Solar Panel / Poly / Schott Solar - ASE-300-DG-UT 30 ...
Solar Panel
Schott Solar
ASE-300-DG-UT 300W 17V
excl. VAT. (19 %)
Item number
28469 (10716 views)
Availability 8 pcs / from immediatly
Minimum Order Quantity
1 pcs
Shipping Type Pickup only
Seller Information
Business provider
TOP Seller Approved vendor
Registered since 25.11.2011
Category Solar Panel / Crystalline / Poly
Description
Schott Solar ASE-300-DG-UT 300W 17V
The Schott Solar ASE-300-DG-UT 300W 17V is a polycrystalline solar module with 300 Wp
* Glass / glass module without frame
* Original modules! Rarities! Remaining stock! Very rare!
* Ideal for settling claims in insurance cases!
* Only very difficult to find on the market!
* Price is per module
* Modules technically perfectly fine
* Delivery or collection possible
Please note!
All statements without guarantee. Pictures can differ. The prices are net.
Please ask for shipping costs. Please use the "Contact" button to contact us.
General information
Manufacturer Schott Solar
Type ASE-300-DG-UT 300W 17V
Category Poly
Kind Remaining stock
Condition New
Age unknown
Spare part Yes
Details
Nominal capacity 300 Wp
MPP current A
MPP voltage 17.2 V
Short circuit current A
Open circuit voltage V
Max. Voltage 1000 V
Lenght 1879 mm
Width 1270 mm
Depth 8 mm
Weight 46.6 kg
Sales options
Price WP 2.6
Price List
Packaging unit (PU) Quantity per PU B2C Price/pcs. Price/Wp Only full PU
1 - 1 Pieces
2 - 4 Pieces
5 - 5 Pieces
excl. VAT. (19 %)