Inverter / String / SMA - SMC 6000TL-ESS-AT
Inverter
SMA
SMC 6000TL-ESS-AT
excl. VAT. (19 %)
Item number
27155 (8821 views)
Availability 11 pcs / from immediatly
Business provider
TOP Seller Approved vendor
Registered since 25.11.2011
Category Inverter / String
Description
SMA SMC6000TL-ESS-AT / SMA Sunny Mini Central SMC 6000TL - ESS - AT
The SMA SMC 6000TL is a string inverter with 6000 W.
* Inverters refurbished by SMA
* 12 months factory guarantee from 12/2020
* with ESS
* Lid in RAL yellow
* with "Sunclix" plug-in system and wall bracket
* Delivery or collection possible
Please note!
By submitting your binding declaration of purchase, you declare your consent.
General information
Manufacturer SMA
Type SMC 6000TL-ESS-AT
Category String
Kind Remaining stock
Condition Repaired
Age New
Spare part Yes
Details
AC Nominal Power 6.000 W
MPP Tracker 1 Pcs
Umpp min 333 V
Umpp max 500 V
European Efficiency 98 %
Weight 31 kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker Yes
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 208.333
Price List
excl. VAT. (19 %)
Downloadable documents
File name File type
Datenblatt SMA SMC 6 ... pdf
These could also be interesting:
Similar Performance
Sunways
STS-6KTL
0.0
SMA
Sunny Tripower STP6.0 ...
5.0
STP 6000TL-20
5.0
STP6.0-3AV-40 (ohne WLAN)
Same Manufacturer
SMC 6000TL
0.0
SMC 6000 TL ohne ESS
STP6.0-3AV-40 WLAN
Sunny Tripower STP6.0 ...
Similar Price Wp
Fronius
IG 20
SMC 9000TL-10
Fronius
Verto 15.0 Plus
Sungrow
SH6.0RT-V112 Hybrid
Description
* Inverters refurbished by SMA
* with ESS
* Lid in RAL yellow
Please note!
General information
Manufacturer SMA
Type SMC 6000TL-ESS-AT
Category String
Kind Remaining stock
Condition Repaired
Age New
Spare part Yes
Details
AC Nominal Power 6.000 W
MPP Tracker 1 Pcs
Umpp min 333 V
Umpp max 500 V
European Efficiency 98 %
Weight 31 kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker Yes
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 208.333
Seller Contact Information
x
Company name
Name of the provider
Street Address
Zip / City
Phone +4936938860481
Email info@secondsol.de
Website
Product Location
Street Address Märzenquelle 6
Zip / City 98617 / Dreißigacker
Country Germany
Price List
excl. VAT. (19 %)