Inverter / String / SMA - SMC 6000TL-ESS-AT
Inverter
SMA
SMC 6000TL-ESS-AT
excl. VAT. (19 %)
Item number
27155 (8787 views)
Availability 11 pcs / from immediatly
Business provider
TOP Seller Approved vendor
Registered since 25.11.2011
Category Inverter / String
Description
SMA SMC6000TL-ESS-AT / SMA Sunny Mini Central SMC 6000TL - ESS - AT
The SMA SMC 6000TL is a string inverter with 6000 W.
* Inverters refurbished by SMA
* 12 months factory guarantee from 12/2020
* with ESS
* Lid in RAL yellow
* with "Sunclix" plug-in system and wall bracket
* Delivery or collection possible
Please note!
By submitting your binding declaration of purchase, you declare your consent.
General information
Manufacturer SMA
Type SMC 6000TL-ESS-AT
Category String
Kind Remaining stock
Condition Repaired
Age New
Spare part Yes
Details
AC Nominal Power 6.000 W
MPP Tracker 1 Pcs
Umpp min 333 V
Umpp max 500 V
European Efficiency 98 %
Weight 31 kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker Yes
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 208.333
Price List
excl. VAT. (19 %)