Inverter / String / Sunny Energy - SB 3000TL-20
Inverter
Sunny Energy
SB 3000TL-20
excl. VAT. (19 %)
Item number
47608 (999 views)
Availability 3 pcs / from immediatly
Minimum Order Quantity
Shipping Type Pickup only
Seller Information
Business provider
Registered since 23.04.2026
Category Inverter / String
Description
General information
Manufacturer Sunny Energy
Type SB 3000TL-20
Category String
Kind Used products
Condition Used
Age 14 years
Spare part No
Details
AC Nominal Power 3.000 W
MPP Tracker 0 Pcs
Umpp min 125 V
Umpp max 550 V
European Efficiency %
Weight kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker No
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 66.6667
Price List
excl. VAT. (19 %)
Payment:
Advance Payment, Bill, Cash payment
Payment method:
Transfer, Credit card,
Downloadable documents
File name File type
These could also be interesting:
Similar Performance
KACO new energy
blueplanet 3.0 NX3 M2
0.0
Fronius
Symo GEN24 3.0 Plus
0.0
SMA
Sunny Boy SB3.0-1AV-4 ...
5.0
KOSTAL
PLENTICORE plus 3.0 G2
only visible after login
5.0
Similar Price Wp
SolarEdge
SE10K - RW0TEBEN4
Vicrton
48/3000/35-32
Huawei
HUAWEI SUN2000-50KTL-M3
Fronius
TAURO ECO 50-3-P ( Ü ...
Description
General information
Manufacturer Sunny Energy
Type SB 3000TL-20
Category String
Kind Used products
Condition Used
Age 14 years
Spare part No
Details
AC Nominal Power 3.000 W
MPP Tracker 0 Pcs
Umpp min 125 V
Umpp max 550 V
European Efficiency %
Weight kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker No
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 66.6667
Seller Contact Information
z
Company name
Name of the provider
Street Address
Zip / City
Phone
Email
Website
Product Location
Street Address Am Kapellhof 23
Zip / City 47608 / Geldern
Country Germany
Price List
excl. VAT. (19 %)