Inverter / String / Sunny Energy - SB 3000TL-20
Inverter
Sunny Energy
SB 3000TL-20
excl. VAT. (19 %)
Item number
47608 (988 views)
Availability 3 pcs / from immediatly
Minimum Order Quantity
Shipping Type Pickup only
Seller Information
Business provider
Registered since 23.04.2026
Category Inverter / String
Description
General information
Manufacturer Sunny Energy
Type SB 3000TL-20
Category String
Kind Used products
Condition Used
Age 14 years
Spare part No
Details
AC Nominal Power 3.000 W
MPP Tracker 0 Pcs
Umpp min 125 V
Umpp max 550 V
European Efficiency %
Weight kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker No
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 66.6667
Price List
excl. VAT. (19 %)
Payment:
Advance Payment, Bill, Cash payment
Payment method:
Transfer, Credit card,
Downloadable documents
File name File type
These could also be interesting:
Similar Performance
KOSTAL
PLENTICORE plus 3.0
0.0
SMA
Sunny Tripower STP3.0 ...
5.0
Huawei
SUN2000-3KTL-M0
5.0
Fronius
Symo GEN24 3.0 Plus
0.0
Similar Price Wp
SolarEdge
SE12.5K - RW0T0BNN4
Huawei
SUN2000L-4.6KTL
4.9
Fronius
FRONIUS Symo 8.2-3-M
KACO new energy
Powador 5000xi
Description
General information
Manufacturer Sunny Energy
Type SB 3000TL-20
Category String
Kind Used products
Condition Used
Age 14 years
Spare part No
Details
AC Nominal Power 3.000 W
MPP Tracker 0 Pcs
Umpp min 125 V
Umpp max 550 V
European Efficiency %
Weight kg
Integrated transformer No
DC Circuit Breaker No
Grid Ties 1 Phases
Sales options
Price WP 66.6667
Seller Contact Information
z
Company name
Name of the provider
Street Address
Zip / City
Phone
Email
Website
Product Location
Street Address Am Kapellhof 23
Zip / City 47608 / Geldern
Country Germany
Price List
excl. VAT. (19 %)